Rregullat e lojës së futbollit

Futbolli - pa ekzagjerim loja më popullore sportive në botë. Një numër i madh i burrave dhe grave të rritur, si dhe të fëmijëve të moshave të ndryshme, luajnë këtë zbavitje madhështore me topin, i cili zhvillon frymën e ekipit, përmirëson forcën, gatishmërinë dhe qëndrueshmërinë dhe promovon socializimin.

Rregullat zyrtare të lojës së futbollit janë jashtëzakonisht komplekse dhe nuk janë të arritshme për çdo fëmijë. Megjithatë, fëmijët mësojnë të luajnë këtë lojë sipas rregullave të tyre, duke përdorur vetëm konceptet themelore dhe notimet. Sidoqoftë, kjo lojë ekipore gjithmonë rezulton të jetë jashtëzakonisht interesante, emocionuese dhe emocionuese.

Në këtë artikull, ne i kushtojmë vëmendje rregullave të futbollit të brendshëm për fëmijët, përmes të cilave çdo fëmijë do të kuptojë se çfarë funksioni kryen dhe si mund ta ndihmoni ekipin tuaj të fitojë këtë ndeshje të vështirë.

Rregullat e lojës së futbollit për fëmijët

Për lojën e futbollit do të kërkohet një platformë e nivelit të veçantë prej jo më shumë se 30-40 metra në gjatësi dhe 15-30 metra në gjerësi. Nëpër platformën e dhënë është tërhequr një tipar që e ndan atë në 2 gjysma, dhe në anët janë vendosur 6 flamuj, 4 prej të cilave janë këndorë dhe 2 janë të mesëm.

Në skajet e drejtkëndësh, portat identike prej 3-4 metrash janë instaluar ose imaged. Versioni zyrtar i lojës përbëhet nga 2 gjysma e 45 minutave, të cilat ndahen me një pushim prej 15 minutash. Nëse futbolli për të mitur është luajtur nga shumë fëmijë të vegjël, të cilët mund të lodhen gjatë kësaj kohe, kohëzgjatja e gjysmës së kohës shpesh ulet në 15 minuta, ndërsa kohëzgjatja e pushimit është vetëm 5 minuta.

Para fillimit të lojës, të gjithë pjesëmarrësit ndahen në 2 ekipe, secila prej të cilave ka të njëjtin numër lojtarësh nga 4 në 11, në varësi të marrëveshjeve të arritura ndërmjet palëve. Pjesa tjetër e djemve në të njëjtën kohë mund të ulen në bankë dhe të presin për kthesën e tyre.

Çdo anëtar i ekipit në futboll kryen një funksion të veçantë. Në këtë rast, rolet ndërmjet lojtarëve mund të shpërndahen në mënyra të ndryshme - çdo ekip duhet të ketë një portier, një ose më shumë sulmues, si dhe mesfushorët dhe mbrojtësit. Në fillim të lojës, çdo lojtar merr vendin e tij në fushë, në bazë të marrëveshjes së zgjedhur.

Si rregull, loja fillon me shumë. Me ndihmën e saj përcaktohet se cila ekip do të fillojë së pari lojën dhe cila do të zgjedhë në mënyrë të pavarur portën. Në një tjetër version, topi luhet nga arbitri, dhe ekipi menjëherë hyn në lojë, i cili arriti të marrë atë së pari.

Sidoqoftë, loja fillon nga mesi i fushës, ku kapiteni i njërit prej skuadrave ose gjykatësi hyn në topin në lojë. Në të ardhmen, gjatë gjithë lojës pjesëmarrësit përpiqen ta sjellin atë sa më afër qëllimit të kundërshtarit të tij dhe të shënojnë një gol, si dhe të mos lejojnë lojtarët e ekipit "armik" në gjysmën e tyre të fushës.

Sipas rregullave, loja me dorë në futboll nga çdo lojtar, me përjashtim të portierit, nuk lejohet. Kalimi, ndalimi dhe mbrojtja e topit në këtë lojë lejohet vetëm nga këmbët. Duke vepruar kështu, ju nuk mund ta vendosni secilën mbrapa tek njëri tjetri ose t'i shtyni djema të tjerë me duart tuaja.

Çdo shkelje e rregullave në futboll të përcaktuar menjëherë nga një gjyqtar ose ndihmësi i tij. Në varësi të asaj që ndodhi, lojtari mund të paralajmërohet ose largohet nga fusha. Përveç kësaj, një ekip që ka shkelur rregullat, në futboll mund të caktohet një goditje e lirë apo një dënim. Pikat e shënuara për gola të shënuara si rezultat i sulmeve të tilla numërohen nga skuadra fituese në një nivel me pikat e tjera.

Në rast se, në bazë të dy gjysmave, rezultati i ndeshjes nuk përcaktohet, sipas rregullave, kohë shtesë përcaktohet në futboll. Ndërkohë, nevoja për këtë lind vetëm në rast se loja duhet patjetër të jetë një fitues. Në ndeshjet miqësore, një barazim lejohet.

Gjithashtu, ju sugjerojmë të lexoni rregullat e lojës në pionier.