Ushtroni në sistemin biçikletë stërvitje

Trajnimi për një biçikletë stacionare ndikon pozitivisht jo vetëm sistemin kardiovaskular, por gjithashtu ndihmon në humbjen e peshës. Me trajnime të rregullta, jo vetëm që mund të heqësh qafe kilogramë të panevojshëm, por edhe të përmirësosh lehtësimin e trupit. Gjëja kryesore është që të zgjidhni programin e duhur për veten tuaj dhe të merrni parasysh rregullat ekzistuese.

Si për të humbur peshë në një biçikletë stërvitje?

Filloni stërvitjen me një ngrohje, e cila do të përgatisë trupin. Për këtë qëllim, sit-ups, prirjet e ndryshme dhe mahas janë ideale. Mjafton të kalosh 10 minuta në ngrohtësi, e cila do të ngrohë trupin. Sigurohuni që të bëni ushtrime shtrënguese. Është e rëndësishme gjatë trajnimit të mos marrë pushime të gjata, sepse efektiviteti i këtij trajnimi është zvogëluar në masë të madhe. Për të marrë rezultatin, intensiteti duhet të ndryshohet periodikisht.

Sisteme efektive të trajnimit në biçikletë për hollim:

1. Për fillestarët. Pedalet e rrotullimit duhet të jenë 3-4 herë në javë, ndërsa profesioni duhet të zgjasë 20-30 minuta. për të arritur intensitetin e kërkuar, përpiquni të bëni 50 kthesa të pedals në një minutë.
  2. Niveli mesatar i ngarkesës. Në këtë rast, trajnimi duhet të bëhet 3-5 herë në javë dhe të zgjasë së paku 20 minuta dhe një maksimum prej 45 minutash. Sa i përket intensitetit, në një minutë është e rëndësishme të bëjmë 60 kthesa të pedaleve.
  3. Sistemi i trajnimit në interval në një biçikletë stacionare. Ky opsion konsiderohet më efektive për humbjen e peshës. Trajnimi në intervale përfshin alternimin e një ritmi të shpejtë dhe të ngadaltë. Rekomandohet të shpejtoni pedalet për 30-60 sekonda, dhe pastaj me një ritëm të ngadalshëm - për 1-2 minuta.

Në fund të stërvitjes, rekomandohet shtrirja për të lehtësuar tensionin nga muskujt. Një tjetër sekret - është e rekomandueshme për të alternuar workouts, ulur dhe në këmbë. Ju mund të eksperimentoni me ngarkesën e rezistencës. Mos harroni se për të humbur peshë është e rëndësishme për të monitoruar ushqimin.